• سپیدهاما
  • تصویب بودجه نظامی رکوردشکن در فرانسه

تصویب بودجه نظامی رکوردشکن در فرانسه

23 تیر, 1402

ایسنا نوشت: پارلمان فرانسه یک بودجه نظامی رکوردشکن را برای مدت زمان شش ساله ۲۰۲۴ تا ۲۰۳۰ تصویب کرد.

پارلمان فرانسه بودجه‌ای نظامی را که در واکنش به تحولات اوکراین و تهدیدات فزاینده جهانی افزایشی بی سابقه یافته، برای شش سال باقی مانده تا پایان دهه میلادی جاری تصویب کرد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بر تصویب این بودجه نظامی به میزان ۴۱۳ میلیارد یورو (۴۵۰ میلیارد دلار) که بیشترین میزان افزایش را در مدت نیم قرن گذشته نشان داده اصرار کرده بود.

بخش قابل توجهی از این بودجه برای نوسازی زرادخانه هسته‌ای فرانسه، تقویت هزینه‌ها در حوزه اطلاعاتی و توسعه در بخش سلاح‌های با قابلیت کنترل از راه دور صرف می‌شود.

ماکرون در توجیه ارائه این بودجه نظامی رکورد شکن به پارلمان کشورش استدلال کرد، این افزایش برای تضمین "آزادی، امنیت و سعادت کشور ما و جایگاهش در جهان" ضروری است.

وزیر دفاع فرانسه اصرار دولت متبوعش برای تصویب این بودجه نظامی را با تلاش فرانسه در دهه ۱۹۶۰ برای توسعه تسلیحات هسته‌ای در راستای تبدیل شدن به قدرت نظامی بزرگ‌تری در جهان مقایسه کرد.

مقام‌های فرانسوی در طرح جدید توسعه نظامی، دو برابر کردن تعداد نیروهای ذخیره ارتش، تقویت حوزه دفاع سایبری و همینطور افزایش ظرفیت تولید تسلیحات در راستای ادامه کمک به اوکراین و تامین تسلیحات کافی برای ارتش فرانسه را گنجانده‌اند.

بودجه نظامی جدید فرانسه برای سالهای ۲۰۲۴-۲۰۳۰ یک سوم بیشتر از بودجه نظامی قبلی این کشور به مبلغ ۲۹۵ میلیارد یورو که برای بازه شش ساله ۲۰۱۹-۲۰۲۵ تصویب شد، است.

لایحه بودجه نظامی جدید فرانسه ابتدا روز چهارشنبه در مجلس سفلای پارلمان این کشور مشهور به مجلس ملی با ۲۴۴ رای موافق در برابر ۳۷ رای مخالف تصویب نهایی شد. مجلس سنای فرانسه هم که در تسلط محافظه‌کاران است نیز روز پنجشنبه با ۳۱۳ رای موافق در برابر ۱۷ رای مخالف آن را تصویب کرد.

ائتلاف میانه‌روی امانوئل ماکرون در هیچ کدام از مجالس پارلمان کشورش اکثریت کرسی ها را ندارد. گلایه‌های افسران ارتش فرانسه از تضعیف بودجه نظامی و حمایت احزاب راست افراطی و محافظه‌کار در به تصویب رسیدن بودجه نظامی جدید نقش داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا