آشنایی با پورت های صدا، Erhernet و HDMI

آشنایی با پورت های صدا، Erhernet و HDMI، کامپیوترها و گجت‌های موبایل امروزی با گستره‌ی وسیعی از پورت‌ها ارائه می‌شوند؛ از پورت‌های USB آشناتر تا پورت‌های جدیدتری نظیر Thunderbolt 3. حتی اگر با معمول‌ترین رابط‌ها آشنا باشید گاه ممکن است پیدا کردن کابل یا آداپتور مناسب برای متصل کردن لپ‌تاپ یا تبلت به یک مانیتور، تلویزیون یا هر دستگاه جانبی دیگر دشوار باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی سه پورت پرکاربرد بپردازیم. با ما همراه باشید.

جک ۳٫۵ میلی‌متری صدا

نام‌های دیگر: جک هدفون

توضیح: جک ۳٫۵ میلی‌متری معمول‌ترین جک صدا در جهان است، روی اکثر کامپیوترها، تبلت‌ها و گوشی‌های دیده می‌شود و اکثر هدفون‌ها و اسپیکرهای باسیم به آن متصل می‌شوند. برخی از دستگاه‌های قدیمی‌تر از دو جک ۳٫۵ میلی‌متری مجزا برای اتصال هدفون و میکروفون استفاده می‌کنند ولی اغلب مدل‌ها به‌روزتر هر دو کاربرد را در یک جک واحد ادغام کرده‌اند.

آداپتورهای مورد نیاز: اگر دستگاه شما جزو معدود دستگاه‌های فاقد جک ۳٫۵ میلی‌متری صداست می‌توانید از یک هدست باسیم USB، دستگاه‌های صوتی بی‌سیم بلوتوث یا یک آداپتور USB به جک ۳٫۵ میلی‌متری با قیمتی نه‌چندان زیاد استفاده کنید.

پورت Ethernet

نام‌های دیگر: RJ-45، Gigabit Ethernet، ۱۰/۱۰۰ Ethernet

توضیح: این پورت که بیشتر روی لپ‌تاپ‌های تجاری و کامپیوترهای دسکتاپ یافت می‌شود اجازه می‌دهد مستقیما به یک شبکه‌ی کابلی متصل شوید. هرچند تکنولوژی Wi-Fi همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد ولی امکان اتصال از طریق Ethernet هنوز هم بسیار ارزشمند است؛ به‌ویژه در مکان‌هایی نظیر هتل‌ها که اغلب سیگنال شبکه‌ی بی‌سیم ضعیف است. در برخی از دفترچه‌های راهنما از این پورت با نام‌هایی نظیر Gigabit Ethernet یا ۱۰/۱۰۰ Ethernet یاد شده است. ولی درهرحال تمام لپ‌تاپ‌ها، مودم‌ها و کامپیوترهای مجهز به این پورت،  بدون توجه به نامی که به آن داده شده، می‌توانند از طریق آن اطلاعات را با سرعت حداکثر ۱ گیگابیت بر ثانیه ارسال و دریافت کنند.

آداپتورهای مورد نیاز: اگر دستگاه شما به پورت Ethernet مجهز نیست می‌توانید بسته به این‌که از پورت USB Type-C یا پورت قدیمی‌تر USB Type-A استفاده می‌کنید با قیمی بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان یک آداپتور USB به Ethernet بخرید. همچنین امکان دستیابی به پورت Ethernet از طریق اتصال به یک Docking Station هم وجود دارد.

پورت HDMI

توضیح: این پورت شناخته‌شده معمول‌ترین پورت برای اتصال گجت‌های مختلف به تلویزیون‌هاست و همچنین روی بسیاری از مانیتورها و پروژکتورها هم دیده می‌شود. بسته به کارت گرافیک لپ‌تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ شما ممکن است بتوانید از طریق پورت HDMI خروجی تصویر تا رزولوشن ۴K داشته باشید. البته امکان گرفتن خروجی برای دو مانیتور از طریق یک پورت HDMI واحد وجود ندارد. پورت HDMI علاوه بر تصویر صدا را هم منتقل می‌کند. بنابراین اگر مانیتور یا تلویزیون شما به اسپیکر مجهز باشد صدا را هم روی آن خواهید شنید.

اگر کامپیوتر شما خروجی HDMI دارد ولی مانیتور شما از ورودی DVI استفاده می‌کند، می‌توانید با استفاده از آداپتوری که زیر ۴۰ هزار تومان قیمت دارد یکی را به دیگری تبدیل کنید. اکثر لپ‌تاپ‌هایی که به پورت HDMI مجهز هستند از سایز اصلی یا بزرگ آن استفاده می‌کنند، ولی لپ‌تاپ‌های بسیار باریک یا تبلت‌هایی هم وجود دارند که در آن‌ها از پورت mini HDMI استفاده شده. این پورت اندکی کوچکتر است و برای استفاده از آن به یک آداپتور mini HDMI نیاز خواهید داشت.

آداپتورهای مورد نیاز: اگر لازم است به دستگاهی با پورت DVI متصل شوید یک آداپتور HDMI به DVI معمولا زیر ۴۰ هزار تومان قیمت خواهد داشت. اگر پورت USB Type-C دستگاه شما از ویدیو پشتیبانی می‌کند می‌توانید با قیمتی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان یک آداپتور USB Type-C به HDMI بخرید. اگر قصد داشته باشید از پورت HDMI کامپیوتر خود به DisplayPort مانیتور وصل شوید به یک مبدل اکتیو نسبتا گران نیاز خواهید داشت که نیازمند اتصال برق مجزا هم هست. در این مورد کابل‌های معمولی DisplayPort به HDMI کارایی نخواهند داشت.