آشنایی با پورت های DisplayPort و mini DisplayPort و DVI

زمانی که در حال خریدن یک لپ‌تاپ، تبلت هیبریدی یا کامپیوتر دسکتاپ بزرگ هستید هم بهتر است به پورت‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر قصد دارید نوعی خاصی از لوازم جانبی را به دستگاه خود وصل کنید قطعا وجود پورت مناسب آن کمک زیادی خواهد کرد. در غیر این صورت حداقل بهتر است بدانید که از چه آداپتوری می‌توانید برای این کار استفاده کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با پورت های DisplayPort و mini DisplayPort و پورت DVI آشنا کنیم.

پورت‌های DisplayPort و mini DisplayPort

توضیح: DisplayPort در حال حاضر پیشرفته‌ترین اتصال استاندارد انتقال تصویر است که می‌تواند سیگنالی با رزولوشن ۴K و فرکانس ۶۰ هرتز را به یک مانیتور ارسال کند. این پورت همچنین قادر است با استفاده از یک هاب یا داک سه مانیتور را با رزولوشن Full HD به‌طور هم‌زمان تغذیه کند. اکثر لپ‌تاپ‌هایی که به این تکنولوژی مجهز هستند یا از پورت کوچکتر mini DisplayPort بهره می‌برند یا سیگنال مربوط به آن را از طریق درگاه USB Type-C ارسال می‌کنند. بسیاری از مانیتورها و اکثر تلویزیون‌ها فاقد اتصال DisplayPort هستند ولی امکان انتقال تصویر به آن‌ها از طریق کابل و آداپتور DisplayPort به HDMI با قیمت حدود ۷۰ تا ۱۵۰ هزار تومان وجود دارد. DisplayPort هم مانند HDMI می‌تواند صدا و تصویر را از طریق یک کابل منتقل کند.

آداپتورهای مورد نیاز: اگر بخواهید از خروجی mini DisplayPort لپ‌تاپ خود برای بیش از یک مانیتور با ورودی DisplayPort خروجی بگیرید به یک هاب MST یا همان Multi-Stream Transport نیاز خواهید داشت که معمولا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد و نیازمند منبع برق مجزا است. کابل‌های USB Type-C به DisplyPort یا مبدل micro DiplayPort به اندازه‌ی استاندار هم قیمتی در حدود ۴۰ هزار تومان دارند.

پورت DVI

توضیح: به‌طورمعمول پورت خروجی DVI یا Digital Visual Interface را هیچ‌گاه روی لپ‌تاپ‌ها مشاهده نخواهید کرد ولی بسیاری از کامپیوترهای دسکتاپ و تقریبا تمام مانیتورهایی که از رزولوشن Full HD یا کمتر استفاده می‌کنند به یکی از این پورت‌ها مجهز هستند. با توجه به این‌که بسیاری از مانیتورهای مقرون‌به‌صرفه و پرفروش تنها به اتصالات DVI و VGA مجهز هستند، اغلب پورت DVI بهترین گزینه‌ی شما برای انتقال تصویر خواهد بود. خوشبختانه پیدا کردن آداپتور HDMI یا DisplayPort به DVI کار چندان دشواری نیست. پورت DVI قادر است از سیگنال خروجی تا حداکثر رزولوشن UXGA (معادل ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل) با فرکانس ۶۰ هرتز پشتیبانی کند ولی برای فعال کردن یک مانیتور ۲K یا ۴K به یک اتصال ثانویه نیاز خواهد داشت که با عنوان Dual-Link DVI شناخته می‌شود.

آداپتورهای مورد نیاز: با هزینه‌ای نزدیک به ۴۰ هزار تومان می‌توانید یک کابل HDMI به DVI و با هزینه‌ای حدود ۷۰ هزار تومان می‌توانید یک کابل یا هاب DisplayPort به DVI تهیه کنید. متصل کردن خروجی DVI کامپیوتر به ورودی VGA مانیتور با یک آداپتور DVI به VGA بسیار ارزان ممکن است ولی اتصال یک مانیتور با ورودی DVI به خروجی VGA یک کامپیوتر کاری دشوار و پرهزینه خواهد بود. معمولا قیمت یک USB Docking Station که امکان اتصال به مانیتورهای Dual-DVI را داشته باشد از حدود ۳۵۰ هزار تومان شروع می‌شود.