بید خوردگی فرش  ، بید خوردگی یکی از تهدیدهایی ست که همیشه در کمین فرش وجود دارد. از جمله اشتباهاتی که در مورد بید خوردگی فرش وجود دارد، این است که عده‌ای تصور می‌کنند که فقط فرش های قابل پهن شدن ممکن است در معرض بید خوردگی قرار گیرند. اما باید گفت این گونه نیست و تابلو فرش ها نیز ممکن است دچار بید خوردگی شوند.


شست و شوی فرش بید خورده : 


در مورد بیدخوردگی فرش ها یکی از نکاتی که وجود دارد این است که فرشی که دچار بید خوردگی شده است را نباید شست و لازم است این فرش ابتدا به رفوگر تحویل داده شود و سپس شسته شود. از آنجا که از فرش بید خودره فقط چله فرش باقی مانده و پشم آن توسط بید خورده شده، با شست و شو فرش به راحتی دچار از هم پاشیدگی می شود. بنابراین ابتدا باید آن را به رفوگر تحویل داد. رفوگر تعمیراتی روی فرش انجام می دهد. پس از آن باید فرش را به قالیشویی تحویل داد. در صورتی که ابتدا فرش به قالیشویی داده شود دچار از هم پاشیدگی می شود.
هر ساله فرش های زیادی وجود دارد که در اثر بید خوردگی دچار آسیب شده و از بین می روند. در این میان فرش های گران بهایی وجود دارند که ممکن است برخی از آنها در موزه ها نگهداری شوند، این فرش ها به مرور زمان در اثر بید خوردگی از بین خواهند رفت. در شهر هایی مانند: مازندران و گیلان آفت بید خوردگی بسیار بزرگ تر بوده و به همین علت نگهداری از فرش کار سختی خواهد بود. همچنین برخی از فرش هایی که به خارج از کشور فرستاده می‌شود نیز در اثر بید خوردگی از بین می‌روند و مجدداً برای تعمیر به کشور باز می‌گردند و توسط رفوگر ها تعمیر می شوند.


راه های جلوگیری از بید خوردن فرش : 


موادی که از طریق آن می توان از بید خوردگی فرش جلوگیری کرد، دو دسته اند. دسته اول موادی هستند که موجب ناراحتی بید شده و فرش را برای بید غیر قابل خوردن خواهند کرد.
دسته دوم موادی هستند که بلافاصله بعد از خوردن آن ها بید از بین خواهد رفت.
در هر کدام از مراحل شستشوی پشم می توان این مواد را به پشم اضافه کرد. یکی از موادی که برای این کار در بازار موجود است به آن ایولان یو ۳۳ می گویند. این ماده از ثبات کافی برخودار بوده و در مقابل شستشوی پشم یا در مرحله رنگ رزی از بین نخواهد رفت.