تمیز کردن فرش بدون شستن ، برای شستشوی فرش تنها روش استفاده از بخارشو نیست. با استفاده از این مقاله تنها کافی ست جاروبرقی داشته باشید تا بتوانید شست و شوی فرش را به روش متخصصان این کار را انجام دهید .


روش اول : 


ابزار مورد نیاز:

یک بطری اسپری، برس دندانه نرم ( برس بزرگ و پلاستیکی مناسب تر است.)
ابتدا آب و مایع ظرفشویی را در سطل مخلوط و آماده کنید. جوش شیرین، نمک، حوله یا دستمال خشک نیز داشته باشید.


مراحل انجام کار : 


این روش مطابق نظر متخصصان برای خانواده های دارای فرزند و حیوان خانگی، بسیار مفید است. با دنبال کردن 8 گام زیر می توانید هر لکه ای را از روی فرش خود پاک کنید مزیت این روش نسبت به مواد شیمیایی بی بو بودن این روش است چرا که بعد از استفاده مواد شیمیایی بوی مایع ظرفشویی بر روی سطح باقی می ماند.
1. ابتدا مقدار کمی مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید سپس داخل بطری اسپری ریخته و سعی کنید زیاد اسپری را تکان ندهید و بیشتر مخلوط کنید. (دقت کنید یک قطره یا یک هشتم قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را به آب اضافه کنید)
2. مقداری از لکه را با جوش شیرین و نمک بپوشانید .
3. محلول تهیه شده را در مرحله اول روی لکه اسپری کرده و دقایقی صبر کنید .
4. لکه را به کمک برس در یک جهت تمیز کنید با این کار ذرات ریز و موها را نیز می توانید به راحتی جمع کنید.
5. در صورت مشاهده ذرات ریز یا مو، کار خود را در جهت اصلی تا 90 درجه تکرار کنید.
6. حوله مرطوب را روی فرش فشار دهید.
7. در این مرحله، محتوی اسپری را خالی کرده و از آب پر کنید و بار دیگر فرش را اسپری کنید.
8. در گام پایانی، کافی است حوله را روی فرش فشار دهید یا جسم سنگینی را برای مدتی روی حوله قرار دهید.


روش دوم : 


معمولا لکه ها عمق زیادی ندارند و به شستشوی سنگینی نیاز ندارند. از این رو تنها با مخلوط آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی می توان لکه ها را به راحتی از بین برد این نظر متخصصان برای از بین بردن آلودگی با محلول غیرسمی است ولی دقت کنید که تا جایی که می توانید در پایان با حوله خشک، آب را جذب کنید .
*تمیز کردن فرش با برف نیز روش دیگری است که می توانید در زمستان از آن استفاده کنید کافی است فرش را 30 دقیقه در هوای آزاد قرار دهید سپس 9 تا 15 سانت برف را روی فرش قرار دهید و با جارو پخش کنید و برای طرف دیگر نیز این کار را انجام دهید سپس 20 دقیقه فرش را آویزان کنید .