تمیز کردن فرش بدون نیاز به بخارشو ، اگر بخارشو ندارید نگران تمیز کردن فرش های خود نباشید چرا که در این مطلب به شما نحوه تمیز کردن فرش بدون نیاز به بخارشو را بیان خواهیم کرد. ترفندهایی که به شما برای تمیز کردن فرش ارائه خواهیم داد توصیه متخصصین فرش می باشد .

ترفندها و روش هایی که به خوبی فرش را بدون شستن سنتی تمیز می کند. در ادامه هر جا نام شوینده به کار برده شد منظور جوش شیرین یا مایع ظرفشویی است همچنین می توانید از همان شوینده های بخارشو نیز استفاده کنید .


روش اول : 

 

ابزار مورد نیاز:

مسواک کهنه، برس، دستمال یا حوله، سطل
برای تمیز کردن فرش بدون نیاز به بخارشو مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید . 
1. در ابتدا یک سطل آب گرم و ابزار گفته شده را آماده کنید .
2. قبل از شستشو، به وسیله جارو برقی تمام گرد و خاک فرش را تمیز کنید تا آماده مراحل بعدی شود .
3. اگر مایل به لکه بری با جوش شیرین هستید آن را بر روی لکه بریزید و در صورت استفاده از مایع ظرفشویی برای هر 12 تا 16 سانتی متر فرش، 1 قاشق غذاخوری را در نظر بگیرید .
4. مایع ظرفشویی را روی لکه قرار دهید تا زمانی که حباب ایجاد شود .
5. لکه را با برس، مسواک، پارچه یا حوله تمیز کنید و برای این کار از آب گرم استفاده کنید .
6. برای تمیز کردن فرش لازم نیست تمام فرش را خیس کنید بلکه کافی است فرش نم داشته باشد تا لکه تمیز شود .
7. فرش را با استفاده از باز گذاشتن پنجره یا روشن کردن پنکه خشک کنید . 
8. پس از خشک کردن فرش، دوباره سطح آن را جاروبرقی کنید . 


روش دوم : 


در این روش به تمیز کردن فرش با مواد طبیعی می پردازیم چرا که ممکن است برخی از افراد به مواد شیمیایی و شوینده حساسیت داشته باشند .
این مخلوط را ابتدا روی قسمت کوچکی از فرش خود امتحان کنید سپس از آن استفاده کنید برای تهیه این مخلوط کافی است سرکه، مایع ظرفشویی و یک پیمانه آب را به یک چهارم قاشق چای خوری سرکه سیب اضافه کنید .
اگر لکه شراب یا خون روی فرش خود دارید کافی است از سودا برای پاک کردن آن استفاده کنید چرا که شوینده قوی است ابتدا مقدار کمی سودا را بر روی لکه ریخته و با حوله خشک، لکه را تمیز کنید این کار را با مالیدن حوله روی لکه انجام دهید نه ساییدن آن .