جلوگیری از بید خوردن فرش ، بیدها یک خطر برای فرش ها محسوب می شوند. برای جلوگیری از بید خوردگی فرش چند راهکار وجود دارد که در اینجا برخی از آنها را معرفی می‌کنیم.


راهکار اول ضد بید خوردگی کردن فرش همراه با شستشوی فرش می باشد. ضد بید کردن هم زمان با شستشوی قالی صورت می‌گیرد. در این روش فرش را با محلول ۵ گرم در لیتر ایولان را که ۲۵ تا ۳۰ درجه گرم شده شستشو داده و پس از آن فرش را در ماشین آبگیر قرار می دهند. حال فرش در مقابل بید خوردن ایمن شده است. پس از این مرحله دیگر شستشوی فرش انجام نخواهد شد.
راهکار دوم ضد بید کردن فرش همراه با شستشوی کف صابون می باشد. به این مرحله نیمه شست و‌شویی نیز گفته می‌شود که در آن در هر لیتر کف صابون ده گرم ایولان ریخته می شود و فرش را به صورت معمولی با استفاده از این ماده شستشو می دهند. این عملیات معمولا یک بار در سال انجام می‌شود.


سوسک سیاه : 


یکی از حشراتی که مانند بید دشمن فرش محسوب می شود، سوسک سیاه است. این سوسک دارای رنگ سیاه بوده و تنها فرقی که با بید دارد در این است که پشم را نمی خورد و برای فرش خطر اقتصادی نخواهد داشت. سوسک سیاه در میان پرزهای فرش رفته و انتهای آن ها آن را می جود. ولی به قسمت پنبه ای فرش آسیبی نمی زند.‌ برای محافظت از فرش در مقابل این موجود می توان از حشره کش استفاده کرد. موریانه نیز یکی دیگر از دشمنان فرش است ولی بدترین آنها بید است. 


در صورتی که فرش دچار بید خوردگی شود چه کاری باید انجام داد ؟


اگر شما فرش شما دچار بید خوردگی شده دیگر از مرحله پیشگیری گذشته و اینک نوبت به روفوی آن می‌رسد. حال باید فرش را نزد رفوگر ببریم تا قسمت‌های بید خورده را تعمیر کند. این مرحله باید با ظرافت زیادی انجام شود. رفوگر باید ناحیه بید خورده را شناخته و با پیدا کردن رنگ های موجود در آن فرش را به خوبی رفو کند. در آخر باید گفت که برای سالم ماندن فرش در مقابل بید بهتر است آن را پهن کرده و با جابجایی فرش یعنی سر و ته کردن آن از بید خوردگی جلوگیری کنید. همچنین اگر فرش شما پهن نیست، می توانید در آن چند عدد قرص نفتالین قرار داده تا جلوی بید خوردگی گرفته شود .