جهت یابی سریع، ذخیره نقشه آفلاین و تعیین مکان، سه ویژگی مهم و پرکاربرد گوگل مپ

جهت یابی سریع، ذخیره نقشه آفلاین و تعیین مکان، سه ویژگی مهم و پرکاربرد گوگل مپ، این روزها بسیاری از دارندگان گوشی‌های هوشمند از برنامه‌ی «گوگل مپس» (Google Maps) برای جهت‌یابی و تعیین مسیر به‌طور مرتب و روزانه استفاده می‌کنند. این موضوع کاملا طبیعی است، چرا که این نقشه بهترین ابزار در دسترس برای کاربران اندروید و iOS است. نقشه‌ی گوگل هر روزه بهتر و بهتر می‌شود و بسیاری از کاربران نمی‌دانند که تعداد زیادی ویژگی پیشرفته و میان‌بر در این برنامه وجود دارد. در اینجا قصد داریم یازده نکته و میان‌بر را آموزش دهیم تا کاربران بتوانند بیشترین استفاده را از نقشه‌ی گوگل ببرند.

تعیین مکان خانه و محل کار

طبیعتا مشخص کردن مکان خانه و محل کار برای کاربران در اولویت قرار دارد. اگر خدمات مکان‌یابی را فعال کرده باشید، به احتمال زیاد گوگل خانه و محل کار شما را تشخیص داده است.

در نقشه‌ی گوگل از سمت چپ به راست سوایپ کنید (انگشت خود را بکشید) یا در قسمت بالا سمت چپ روی آن سه خط تپ کنید تا منوی گزینه‌ها باز شود، کمی به پایین بروید و گزینه‌ی تنظیمات (Settings) را انتخاب کرده و روی Edit home or work کلیک کنید. این قسمت به شما اجازه می‌دهد که مکان هر یک را مشخص کنید. نقشه‌ی گوگل بلافاصله آن‌ها را به خاطر خواهد سپرد. تعیین مکان خانه و محل کار بسیار مفید است، بنابراین ابتدا با این شروع کنید و از بقیه‌ی ویژگی‌های دیگری که در ادامه آمده لذت ببرید.

ذخیره‌ی نقشه برای استفاده‌ی آفلاین‌

یکی از ویژگی‌های بسیار مفید که تعداد کمی از کاربرها از آن خبر دارند، ذخیره‌ی نقشه برای استفاده‌ی آفلاین است. این ویژگی به‌خصوص هنگام مسافرت خارج از شهر یا رانندگی در مکانی که دسترسی به خدمات اینترنتی ندارید، ضروری است.

این ویژگی که چند سال پیش به نقشه‌ی گوگل اضافه شد، به‌شدت سودمند است. کافی است اطمینان حاصل کنید ناحیه‌ای که می‌خواهید ذخیره کنید در صفحه نمایش باز است؛ سپس برای کنترل صوتی روی میکروفون تپ کنید و بگویید «اوکی مپس» (OK Maps)، همچنین می‌توانید همین عبارت را در نوار جست‌و‌جو تایپ کنید تا مکان مورد نظر ذخیره شود. این کار به‌طور موقتی ناحیه‌ی بزرگی از نقشه‌ی گوگل را روی دستگاه شما ذخیره می‌کند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که بزرگ‌ترین مساحت برای نقشه‌ی آفلاین ۵۰ در ۵۰ کیلومتر است.

جهت‌یابی سریع

این ویژگی باید مورد پسند همه واقع شود، اما نکته‌ی عجیب اینجاست که بسیاری از کاربران از آن بهره نمی‌برند. کاربران هنگام استفاده از نقشه‌ی گوگل برای جهت‌یابی با مسیرهای متفاوتی روبه‌رو می‌شوند که باید از میان آن‌ها انتخاب کنند. به‌جای اینکه برای مسیریابی یک نقطه‌ی شروع و پایان را انتخاب کنید، در نقشه، مکان مورد نظرتان را تایپ کنید، سپس آیکان آبی گرد را انتخاب کنید، بدین ترتیب گوگل سریع‌ترین مسیر را بر اساس مکان‌تان برای شما انتخاب می‌کند.