چگونه از بید خوردگی فرش جلوگیری کنیم؟ ، بید خوردگی از جمله خطراتی ست که فرش را تهدید می کند. بیدها گروهی از موجودات موذی هستند که در منسوجاتی از جنس پشم تخم گذاری می کنند. علاوه بر حشرات بالغ، نوزادان این حشرات نیز در جهت رشد خود از پشم موجود در فرش تغذیه می کند .

احتمال بید خوردگی فرش ماشینی نیز وجود دارد. بنابراین نکاتی برای شست و شوی فرش بید خورده وجود دارد که بسیار مهم است. بیدها در دو گروه تقسیم بندی می شوند. گروه اول بیدهایی هستند که با جویدن لباس تغذیه می کنند و گروه دوم بید هایی هستند که از طریق فرش تغذیه خود را انجام می دهند.
بیدها در فرش از پشم تغذیه کرده و زمانی که تمام فضا را خوردند به چله رسیدند این قسمت را رها خواهند کرد. بعد از آن به ناحیه دیگری از فرش رفته و آن را می‌خورند زمانی که فرش در جای تاریک و مرطوب ‌باشد، بیدها به سمت فرش خواهند آمد.


چند نکته مهم در خصوص بید خوردگی فرش : 

 


در مورد بید خوردگی فرش‌ها بررسی‌هایی صورت گرفته که در این زمینه لازم است برخی از نکات در نظر گرفته شوند:


1. گاهی قصد داریم فرشی که خریده ایم را برای مدت طولانی به صورت لوله شده نگهداری کنیم در این صورت لازم است برای جلوگیری از بید خوردگی فرش از قرص نفتالین خورد شده در میان فرش استفاده شود.‌ از آنجایی که این مواد سمی هستند، بهتر است این کار را با دستکش با مراقبت کامل انجام دهید.
2. زمانی که شما فرش را در پلاستیک قرار دهید، به راحتی بید می‌تواند وارد آن شود. بهتر است برای جلوگیری از ورود بید به فرش آن را در کاغذ یا پارچه قرار دهید و سپس رول کنید.
3. به غیر از نفتالین می‌توان از روش‌های دیگری نیز برای جلوگیری از خوردگی فرش استفاده کرد.
4. ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که بید تنها به قسمت هایی از فرش که مرطوب شده باشد حمله می کند. اما باید گفت که این گونه نیست و در قسمت هایی از فرش که تا خورده یا زیر مبل رفته نیز احتمال ورود بید بالا می رود. بنابراین بهتر است که هفته ای یک بار فرش را جارو زده تا از بید خوردگی آن جلوگیری کنید. همچنین لازم است که فرش را گردگیری کنید.